Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne

Wykonywanie ćwiczeń usprawniających motorykę narządów mowy ma na celu nie tylko ich usprawnienie, lecz także zdobycie umiejętności ułożenia w sposób charakterystyczny dla danej głoski.

Ćwiczenia usprawniające mają więc na celu wypracowanie zręcznych i celowych  ruchów języka, warg, podniebienia i szczęki dolnej. Dziecko musi mieć wyczucie danego ruchu i położenia poszczególnych narządów mowy.

Przeprowadzając ćwiczenia artykulatorów wspomagamy rozwój dziecka. Ćwiczenia te, to faza wstępna do pracy nad skorygowaniem wielu zaburzeń mowy. Bardzo istotne jest, aby były one wykonywane często i systematycznie, oraz aby dziecko miało możliwość obserwowania pracy aparatu mowy w lustrze.

Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne – ze względu na udział właściwego elementu aparatu mowy – dzielą się na następujące:

Literatura:
A. Balejko, Jak usuwać wady mowy, Orthdruk, Białystok 1992

G. Demel, Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola, WSiP, Warszawa 1994

E. Minczakiewicz, Logopedia, WSiP, Warszawa

E. Sachajska, Uczymy poprawnej wymowy, WSiP, Warszawa 1981

I. Styczek, Logopedia, PWN, Warszawa 1983

ZAŁĄCZNIKI:

Baw się ze swoim dzieckiem

Utworzono dnia 06.11.2016, 18:59